Sdílet na Facebooku

Interaktivní tabule v mateřské školce

Má využití interaktivní tabule ve školce smysl? Tabule, tablet, chytrý telefon, počítač – to vše můžete do výuky s dětmi zařadit. Co je ale nejdůležitější a na čem vše stojí a padá je osobnost průvodce dětí na jejich cestě za poznáním světa. Interaktivní tabule je jeden z didaktických nástrojů. Umožní vám učit děti hrou a takovým způsobem, který je jim blízký, můžete vést děti ke spolupráci i k toleranci k chybám druhých … Budou ale děti šťastné a nadšeně spolupracovat, když jejich paní učitelka bude nabručená, naštvaná, že to zase nefunguje (nebo to ona neumí…)? Propojujte činnosti na tabuli s tím, jak jste již ve školce zvyklí: s pracovními listy, s magnetky, s modelínou…

Jedním z moderních didaktických nástrojů, které mají v mnoha školkách k dispozici, je interaktivní tabule. Některé paní učitelky techniku do školky vítají, jiné ji nechtějí. Svět je pestrý a lidé různí, a to je dobře. Patří tedy tabule do školky? Abychom se nedívali na tabuli jako na něco nadpozemského a nepřeceňovali její význam a také abychom nezavrhovali něco, o čem jsme jen slyšeli jednostranné informace, je na místě položit si několik otázek a hledat odpovědi, dívat se kolem sebe, učit se od těch, kteří již mají zkušenosti.

Co to je interaktivní tabule?

V podstatě velmi zjednodušeně by se dalo říci, že jde o velkou dotykovou obrazovku, na kterou promítáte to, co máte puštěno v počítači. Obraz na tabuli je kopií plochy počítače, který je k tabuli připojen. Aby byla tabule skutečně interaktivní, musíte mít v počítači software, který interaktivitu umožňuje. U dobrých tabulí je takový software jejich součástí. Ptejte se prodejce, zdali vám k nabízené tabuli prodává i software. Všímejte si, zdali ovládání tabule je dotykové, nebo zda potřebujete nějaký ovládací nástroj. Přemýšlejte o tom, co je pro děti v mateřské školce lepší. Pokud má tabule ovládací nástroj, zajímejte se o to, jak se dobíjí, jak dlouho vydrží nabitý, jak je odolný vůči pádu, jak drahá či levná je jeho výměna, jak rychle vám dodavatel zajistí nový, jak budou děti řešit úchop tohoto ovládacího prvku… Ptejte se ve školkách, kde takovou tabuli mají.

Jaký software by interaktivní tabule měla mít?

Jednoduchý a intuitivní – aby vám jeho osvojení nezabralo mnoho času, aby nástroje byly podobné s nástroji běžných softwarových prostředí.

Přehledně uspořádané nástroje, které máte vždy po ruce – je to velká výhoda. Nejen když vytváříte doma přípravy, ale především tuto vlastnost oceníte při přímé práci s dětmi ve školce. Než si tabuli koupíte, nechte si předvést software interaktivní tabule, všímejte si, jak na vás působí. Vy budete ti, kdo s ním budou v dalších letech pracovat. Na pocitech prodejce v této chvíli nezáleží. Ptejte se: kde je nástrojová lišta, kde jsou všechny nástroje softwaru, jak si mohu nástrojovou lištu upravit, lze přímo na plochu vložit tlačítka nástrojů, které budu potřebovat?

Jaké nástroje by měl software interaktivní tabule obsahovat?

Takové, které umožňují onu interaktivitu. Co to tedy je? Aby byla tabule, respektive její software, skutečně interaktivní, musí dětem při přímé činnosti umožňovat objevování, tvoření, zkoumání, hledání řešení apod. Pouhé kreslení a přesouvání objektů po ploše můžete udělat i v programech, které jsou zadarmo. Ptejte se: jaké nástroje software obsahuje a co umožňují. Nechte si ukázat konkrétní přípravy pro mateřskou školku. Podívejte se na videa v článcích zde >> nebo zde >> či se inspirujte u videukázek CD.

Jak velkou tabuli koupit?

Zapojte zdravý selský rozum: takovou, aby na ploše bylo všechno dobře vidět. Zvažte: kolik dětí bude u tabule pracovat, jak daleko budou od tabule sedět, jakou maximální velikost obrázků, textů budete schopni zobrazit…? Dobrý prodejce se přijede podívat k vám do školky a doporučí vám pro daný prostor tabuli s tou správnou úhlopříčkou. Poptejte se ve školkách, kde už tabuli mají.

Kam a jak tabuli nainstalovat?

Nejlepší řešení je tabuli ukotvit na zeď. Méně často budete muset tabuli kalibrovat (je to jednoduché, ale pokud je to příliš často, pak se toto stává obtěžující). Další možností je tabule na pojezdu. Její výšku můžete nastavit podle velikosti dětí. Existují i stojany, které umožní převážet tabuli ze třídy do třídy. Pokud zvolíte toto řešení, počítejte s tím, že při manipulaci budete muset být nejméně dva, že budete muset tabuli velmi často kalibrovat, že nebudou „schované“ kabely, že budete muset pokaždé řešit propojení s počítačem a dataprojektorem, že děti, i vy, budete pravděpodobně o stojan často zakopávat…

Kmenová třída versus samostatná učebna?

Ideální stav: interaktivní tabule v každé kmenové třídě. Proč? Děti se nemusí stěhovat, nenarušuje se organizační chod školky, tabuli lze kdykoliv zařadit do činností, tabule se nestává modlou (Děti, jdeme na tabuli.), ale běžnou součástí denního života a děti nezískávají pocit, že je to něco výjimečného. Zvažte, zda budete v budoucnu pořizovat další tabule (cena se neustále snižuje), nebo zda kupujete pouze jednu. Zkuste si představit, jak budete děti stěhovat po školce, jak se to setká či nesetká s pochopením paních učitelek. Ptejte se ve školkách, kde mají zkušenosti.

O čem se ještě vyplatí přemýšlet?

Dataprojektor – zajímejte se o kvalitu lampy o to, kolik hodin „vydrží“ svítit, jak „ostrý“ a tím i „čitelný“ bude obraz na tabuli, jak moc si děti budou na tabuli stínit (nejmenší problémy se stínem mají dataprojektory s ultrakrátkou projekcí).

Zatemnění učebny – zamyslete se nad tím, zdali máte třídu orientovanou na jih, budou stačit závěsy či žaluzie? Dobrý prodejce či ICT technik vám poradí. Ptejte se ve školkách, kde mají zkušenosti.

Počítač – musí zvládnout software interaktivní tabule, měl by být rychlý, softwarově vybavený tak, aby umožňoval přehrávání zvuků, videí… Měl by být co nejblíže k interaktivní tabuli, aby se vám dobře pracovalo.

Ozvučení učebny využívání zvuků a videí při činnosti s dětmi se jednoznačně doporučuje. Reproduktory mohou být součástí přímo interaktivní tabule. Je to pohodlnější a neřešíte visící kabely.

Kabeláž – „schované“ kabely by měly být samozřejmostí. Především kvůli bezpečnosti. Ptejte se prodejce, zda, jak a za kolik provede montáž. Popište mu vaše představy.

Internet připojení počítače k internetu vám rozšíří možnosti využití tabule. Připojení by mělo být rychlé, stálé a bezporuchové. Slyšeli jste o elektrosmogu? Přemýšlejte, co je vhodnější, zdali pevný kabel či WIFI.

Rada na závěr – řiďte se vlastní intuicí, jak na vás prodejce působí, a ověřte si firmu, která produkt prodává.

Přeji vám dobrou volbu. V případě dotazů mě neváhejte kontaktovat.

Přečtěte si článek Interaktivní tabuli máme. A co dál?

 

Rádi byste dostávali novinky z interaktivka.cz? Zaregistrujte se zde:

Vaše jméno: Váš @ e-mail:

16. 11. 2014 Ivana Hrubá Eliášová

©2014 Iva Hrubá Eliášová